Ko‘chaning umumiy uzunligi 2,1 kilometrni tashkil etadi, bu yerda aholi va sayyohlar uchun barcha zamonaviy sharoitlar yaratilgan. Keng piyodalar va velosiped yo‘laklari, dam olish zonaları, selfi zonalari, ochiq sport maydonchalari va biohojatxonalar barpo etilgan. Shuningdek, bolalar uchun ekoploshadkalar va arqon parklari, oilaviy dam olish maskanlari tashkil etilgan.
Obodonlashtirilgan ko‘cha 2025-yil sentabr oyida ochilgan bo‘lib, Respublika bolalar kutubxonasidan boshlanib, Yaxyo G‘ulomov ko‘chasi bilan kesishgan joyda avtomobillar uchun kichik transport halqasi yaratilgan va Ekopark kirish qismigacha davom etadi. Shastri va Sodiq Azimov ko‘chalari bilan kesishgan joyda Lal Bahodur Shastri byusti joylashgan skver va 64-maktab mavjud.
O‘zbekiston ovozi ko‘chasida to‘siqsiz muhit yaratilgan, ko‘p miqdorda gullar va butalar ekilgan, o‘rindiqlar, chiqindi qutilari va yoritish tizimi o‘rnatilgan. Avtomobil yo‘li bir qatorli qilib toraytirilgan, pullik to‘xtash joylari mavjud. Kafe va restoranlar stollarini trotuarga chiqarib qo‘yishgan.
Ko‘chada har doim yaratilgan qulay va chiroyli zonani yuqori baholagan shaharliklar va sayyohlarni uchratish mumkin.
Zarkaynar va Gulbazar koʻchalari kesishmasidagi teatrning chiroyli, oʻziga xos binosi 1927-yilda qu...
«Bahor» restorani — Toshkentning birinchi banket zallaridan biri, 1958-yilda meʼmor V. D. Romanov l...
1933-yilda Oʻzbekiston SSR Xalq komissarlari soveti Oʻzbekistonning uchinchi gidroelektrostansiyasi...
Yahyo Gʻulomov koʻchasidagi (ilgari Gogol) Fanlar akademiyasi binosi oʻz fasadi bilan beixtiyor eʼt...

The total length of the street is 2.1 kilometers. All modern conditions have been created here for residents and tourists. Wide pedestrian and bicycle paths, recreation areas, selfie zones, open sports grounds, and eco-toilets have been arranged. Eco-playgrounds and rope parks for children, as well as family recreation areas, have also been established.
The improved street was opened in September 2025. It starts from the Republican Children’s Library at the intersection with Yakhyo Gulyamov Street, where a small traffic circle for cars has been created, and continues to the entrance of Ecopark. At the intersection with Shastri and Sadyk Azimov Streets, there is a small square with a bust of Lal Bahadur Shastri and School No. 64.
The “O‘zbekiston Ovozi” Street features a barrier-free environment. A large number of flowers and shrubs have been planted, benches, trash bins, and lighting have been installed. The roadway has been narrowed to one lane, and paid parking spaces are provided. Cafes and restaurants have moved their tables out onto the sidewalks.
On the street, one can always meet citizens and tourists who have appreciated the created comfortable and beautiful zone.
One of the most beautiful buildings in Tashkent is the 23-story Chorsu Hotel, built in 1982 and des...
The white, modest yet highly expressive building of the college was constructed in 1984 on a hill b...
Once upon a time, the Tashkent railway station, built in 1899 to the design of G. Svarichevsky, was...
Many people have noticed the beautiful round-towered building in the Ts-1 district, and many also ...