Piyodalar uchun shahar siyosatining amaliy ijrosi
🎳 Avval ta’kidlanganidek, Toshkent shahri piyodalar, harakatlanish qulayligi va aholi turmush sifatini ustuvor deb bilgan holda qulay va xavfsiz shahar muhitini yaratish yo‘lida izchil harakatlanmoqda.
🚸Bu yo‘nalishdagi amaliy qadamlardan biri — yo‘lning qatnov qismidan tashqarida zamonaviy, tartibli yerusti avtoturargohlari tizimini yaratishdir. Bu trotuarlar, piyodalar o‘tish joylari va ko‘chalarni tartibsiz qo‘yilgan avtomobillardan xoli qilish imkonini beradi.
➡️Natijada piyodalar, jumladan, alohida ehtiyojli shaxslar uchun erkin va xavfsiz trotuarlar paydo bo‘ladi. Haydovchilar esa avtomobillarni joylashtirishning tushunarli tizimiga ega bo‘lib, bo‘sh joylarni izlab qo‘shimcha tirbandlik yaratmasdan, ularni tezroq topish imkoniyatiga ega bo‘ladilar.
🅿️ Avtoturargoh infratuzilmasini raqamlashtirish bo‘sh joylarni oldindan ko‘rish, qulay yo‘nalishni tanlash hamda yo‘lni piyoda yoki jamoat transportida davom ettirish uchun avtomobilni qayerda qoldirishni bilish imkonini beradi. Buning samarasida shahar bo‘ylab harakatlanish yanada tushunarli va tartibli bo‘ladi.
📈Investorning loyihaga qiziqishi biznesning shahar tanlagan yondashuvga ishonayotganini hamda zamonaviy avtoturargoh infratuzilmasi poytaxt rivojlanishining zaruriy qismiga aylanib ulgurganini anglayotganini tasdiqlaydi.
📈Loyiha davlat-xususiy sheriklik asosida amalga oshirilmoqda. Tegishli kelishuvni tuzish huquqi ilk bor ochiq elektron auksion orqali taqdim etildi. Lotning boshlang‘ich narxi 1,3 mlrd so‘mni tashkil etgan. Savdolar davomida narx 293 marta oshirilib, 20,9 mlrd so‘mga yetdi — bu boshlang‘ich narxdan qariyb 16 baravar ko‘pdir.
✅Auksion g‘olibi — “ANGLESEY FOOD” MChJ shaklidagi xorijiy korxona. Investor tomonidan taklif etilgan summa bir martalik to‘lov hisoblanadi. Kelgusida unga yillik ijara haqi va Toshkent shahrini rivojlantirish jamg‘armasiga ajratmalar qo‘shiladi.
🚶 Shunday qilib, gap shunchaki avtomobillar uchun turargohlar yaratish haqida ketmayapti. Bu — piyodalar uchun shahar siyosatining amaliy ijrosi bo‘lib, bunda avtomobillar tartibli joylarni egallaydi, ko‘chalar va trotuarlar esa odamlarga qaytariladi.

Practical Implementation of Urban Policy for Pedestrians
🎳 As previously noted, Tashkent is consistently moving towards creating a comfortable and safe urban environment, considering the interests of pedestrians, ease of movement, and quality of life of the population as priorities.
🚸One of the practical steps in this direction is the creation of a modern and orderly system of surface parking lots outside the roadway. This will make it possible to free sidewalks, pedestrian crossings, and streets from chaotically parked cars.
➡️As a result, free and safe sidewalks will appear for pedestrians, including people with special needs. Drivers will have a clear system for placing vehicles, will be able to find free spaces faster without creating additional congestion.
🅿️Digitalization of parking infrastructure will allow seeing available spaces in advance, choosing a convenient route, and knowing where to leave the car to continue the journey on foot or by public transport. As a result, movement around the city will become more understandable and organized.
📈The investor’s interest in the project confirms that business trusts the city’s chosen approach and realizes that modern parking infrastructure has already become an integral part of the capital’s development.
📈The project is being implemented on the basis of public-private partnership. The right to conclude the relevant agreement was provided for the first time through an open electronic auction. The starting price of the lot was 1.3 billion soums. During the trading, the price was increased 293 times and reached 20.9 billion soums — almost 16 times higher than the starting price.
✅The winner of the auction is the foreign enterprise “ANGLESEY FOOD” LLC. The amount offered by the investor is considered a one-time payment. In the future, annual rent and contributions to the Tashkent City Development Fund will be added to it.
🚶Thus, it is not just about creating parking spaces for cars. This is the practical implementation of urban policy for pedestrians, where cars occupy orderly places, and streets and sidewalks are returned to people.