Shaxsiy qabul: fuqarolar murojaatlariga yechim
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2026-yil 1-apreldagi PF–51-son "Aholi bilan muloqot tizimini samarali tashkil qilish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida"gi Farmoni ijrosini ta'minlash hamda fuqarolar bilan ochiq muloqotni yanada kuchaytirish maqsadida Toshkent shahar hokimining o‘rinbosari A. Shovkatov tomonidan madaniyat, turizm va madaniy meros sohalari bo‘yicha jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlarini o‘rganish yuzasidan sayyor qabul o‘tkazildi.
📈Qabul davomida fuqarolar va tadbirkorlik subyektlari tomonidan mazkur sohalarni rivojlantirish, investitsiya loyihalarini amalga oshirish, madaniy va turizm infratuzilmasini takomillashtirish, xizmatlar sifatini oshirish, tadbirkorlik faoliyatini qo‘llab-quvvatlash hamda boshqa dolzarb masalalar yuzasidan murojaatlar va takliflar bildirildi.
🧑💻Har bir murojaat batafsil o‘rganilib, ularning mazmun-mohiyatidan kelib chiqib, amaldagi qonunchilik hujjatlariga muvofiq tegishli mas'ullarga aniq topshiriqlar berildi. Qo‘shimcha o‘rganishni talab etadigan masalalar ijro nazoratiga olinib, ularning qonuniy va o‘z vaqtida hal etilishini ta'minlash yuzasidan zarur choralar belgilandi.
➡️Fuqarolar bilan ochiq va samarali muloqotni yo‘lga qo‘yish, ularning murojaatlariga tezkor va adolatli yechim topish, shuningdek, davlat organlari faoliyatining ochiqligi va hisobdorligini ta'minlash borasidagi ishlar izchil davom ettirilmoqda.

Personal Reception: Solutions to Citizens’ Appeals
In order to ensure the implementation of the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated April 1, 2026, PF–51 “On Additional Measures to Effectively Organize the System of Communication with the Population” and to further strengthen open dialogue with citizens, a mobile reception was held by A. Shovkatov, Deputy Mayor of Tashkent city, to study appeals from individuals and legal entities in the fields of culture, tourism, and cultural heritage.
📈During the reception, citizens and business entities expressed appeals and proposals on developing these sectors, implementing investment projects, improving cultural and tourism infrastructure, enhancing the quality of services, supporting entrepreneurial activities, and other pressing issues.
🧑‍💻Each appeal was thoroughly examined, and based on its content and essence, specific instructions were given to the relevant officials in accordance with current legislation. Issues requiring additional study were placed under execution control, and necessary measures were defined to ensure their legal and timely resolution.
➡️Work on establishing open and effective communication with citizens, providing prompt and fair solutions to their appeals, as well as ensuring the transparency and accountability of state bodies, continues consistently.