Taras Shevchenko turistik ko‘chasi
Uzunligi 226 metr bo‘lgan turistik ko‘cha Toshkent markazida — Said Baraka ko‘chasi kesishmasidan Fidokor ko‘chasigacha joylashgan. Rekonstruktsiyadan so‘ng u darhol shahar aholisi va poytaxt mehmonlari tomonidan sevimli maskanga aylandi. Ko‘cha birinchi navbatda gastronomik ko‘cha hisoblanadi, chunki unda har qanday didga mos restoranlar, kafelar, qahvaxonalar va pitsseriyalar joylashgan. Shuningdek, sayr qiluvchilarni turli do‘konlar va butiklar taklif etadi. Ko‘cha bo‘ylab haykallar, installyatsiyalar va art-ob’ektlar o‘rnatilgan. Dam olish va bayram kunlari ko‘chada festivallar, degustatsiyalar va boshqa tadbirlar shovqin bilan o‘tadi.
«Zarafshon» — eng mashhur restoran
«Zarafshon» restorani 1974-yilda qurilgan va darhol toshkentliklar orasida eng mashhur joylardan bi...
Muqimiy nomidagi musiqali teatr
Beshagʻoch maydonidagi Muqimiy nomidagi oʻzbek davlat musiqali teatrining chiroyli binosi hammaga t...
Oʻzbekiston yozuvchilar uyushmasi binosi
Mustaqillik prospektining (ilgari Pushkin koʻchasi) eng boshida joylashgan chiroyli bino 1940-yilda...
Amir Temur Maydoni
Siz allaqachon tushunganingizdek, Tamerlanning shaxsiyati O'zbekiston uchun juda muhimdir, Shuning u...

Туристическая улица длиной 226 метров расположена в центре Ташкента — от пересечения с улицей Саида Барака до улицы Фидокор, и сразу после реконструкции стала любима горожанами и гостями столицы. Улица прежде всего гастрономическая, так как на неё расположились рестораны, кафе, кофейни и пиццерии на любой вкус. Также гуляющих приглашают различные магазины и бутики. Вдоль улицы расположены скульптуры, инсталляции и арт-объекты. В выходные и праздничные дни шумно проходят фестивали, дегустации и другие мероприятия.
Первое трёхэтажное здание в Ташкенте было построено по проекту Г. М. Сваричевского в 1914 году для ...
Необычные здания на массиве Богкуча созданы по проектам архитекторов Г. Коробцева, С. Адылова, И. К...
Двухэтажное здание на проспекте Амир Темура (ранее — улица Пролетарская) построено в 1927 году в ст...