Олий Мажлис Қонунчилик палатаси биноси
Бино монументал меъморчилиги туфайли осон танилади. У 1997 йилда шиша ва бетондан қурилган ҳамда қимматбаҳо мармар турлари билан қопланган.
Лойиҳа меъмор Валерий Акопжанян раҳбарлигида ишлаб чиқилган: унинг жамоаси турли мамлакатлар парламент биноларини ўрганиб, шарқ меъморчилигининг анъанавий композицион усулларини қўллаган. Одатда бинолар ичида жойлашадиган 36 та устунли 18 метр баландликдаги айвонлар бу ерда ташқарига чиқарилган. Бу бинонинг тантанали хусусиятини таъкидлайди ва унга визуал енгиллик беради.
Бино шакли томони 86 метр бўлган куб шаклида.
32 метр баландликдаги мажлислар зали 350 нафар депутат учун мўлжалланган; иккинчи ёруғлик даражасида журналистлар ва дипломатлар учун ўринлар назарда тутилган.
Оқ куб қора ойнали қоронғи қопламали, устида диаметри 35 метр, баландлиги 11,5 метр бўлган фирӯза рангли гумбаз билан безатилган.
Бино ёнида «Миллий боғ» парки ва адиблар хиёбони, шунингдек, халқ ҳунармандлари устахоналарига эга Абуқосим мадрасаси жойлашган.
Лютеран кирхаси
Тошкент кирхаси Ўрта Осиёдаги биринчи лютеран ибодатхонаси ҳисобланади. Бино лойиҳасининг дастлабк...
Сквер яқинидаги «Ўзпромстройбанк»
Сквередаги чиройли бино 1895-йилда меъмор В. С. Гейнцельман томонидан қурилган ва Император давлат ...
«Самарқанд» чойхонаси
«Самарқанд» чойхонаси 1975-йилда Самарқанд-Дарваза кўчасида қурилган.Меъмор — С. Сутягин, муҳандисл...
Тарас Шевченко туристик кўчаси
Узунлиги 226 метр бўлган туристик кўча Тошкент марказида — Саид Барака кўчаси кесишмасидан Фидокор...

Здание Законодательной палаты Олий Мажлиса
Здание легко узнаваемо благодаря монументальной архитектуре. Оно было построено в 1997 году из стекла и бетона и облицовано ценными породами мрамора.
Проект разработал архитектор Валерий Акопджанян: его команда изучила здания парламентов разных стран и применила традиционные композиционные приёмы восточного зодчества. Айваны с навесом на 36 колоннах высотой 18 метров, обычно расположенные внутри строений, здесь вынесены наружу. Это подчёркивает торжественный характер здания и визуально придаёт ему лёгкость.
По форме здание представляет собой куб с длиной стороны 86 метров.
Зал заседаний высотой 32 метра рассчитан на 350 депутатов; на втором ярусе предусмотрены места для журналистов и дипломатов.
Белый куб с тёмным остеклением венчает бирюзовый купол диаметром 35 метров и высотой 11,5 метра.
Рядом со зданием расположены парк «Миллий Бог» с Аллеей литераторов и медресе Абулкасима с мастерскими народных мастеров.
Гостиница «Шодлик», она же «Дом молодёжи»
Гостиница «Шодлик» — лишь часть некогда большого комплекса, построенного ЦК комсомола Узбекистана д...
Площадь Мустакиллик
Основные черты площадь Мустакиллик приобрела после землетрясения 1966 года, когда размеры бывшей К...
Чайхана «Самарканд»
Чайхана «Самарканд» построена в 1975 году на улице Самарканд-Дарваза.Архитектор — С. Сутягин, инжен...
Ташкентская телебашня
В январе 2025 года исполнилось 40 лет одному из символов Ташкента — нашей телебашне. Первоначально...