Ўзбекистон Давлат консерваторияси
1990-йиллар охирида Мустақиллик проспектида (Пушкин) жойлашган консерватория учун янги бино қуриш қарори қабул қилинди. Лойиҳа «Тошгипрогор» институти жамоаси томонидан тайёрланди.
Батыр Закиров кўчасидаги қурилиш 2002 йилда якунланди. Консерватория 305 та ўқув аудиторияси ва кабинети, тўртта концерт зали (Катта, Кичик, Органний ва Камерал), тўртта ўқув овоз ёзиш студияси ва миллий чолғу асбоблари музейига эга бўлди.
Фасад устунлар устидаги ярим доира шаклидаги соябон билан безатилган; бинонинг ён томонларида катта очиқ балконлар жойлашган бўлиб, уларда кўпинча машғулотлар ўтказилади.
Концерт залига кириш орқа томондан жойлашган ва устунлар устидаги цилиндрсимон ҳажм шаклида қилинган.
Бинонинг безагида миллий нақшлар ва мотивлар сезилади, бу эса унга енгиллик ва байрамона кўриниш беради.
Яушевлар савдо уйи
Яушев ака-укалари, татар княз оиласидан бўлган савдогарлар, 1911-йилда меъмор И. А. Маркевич лойиҳа...
Ёшлар ижод сарайи
Ёшлар ижод сарайи — 2008 йилда Ислом Каримов ташаббуси билан «Ёшлар йили» давлат дастури доирасида ...
Алишер Навоий номидаги Катта театр
Тошкентнинг энг чиройли ва таниш биноларидан бири — Навоий номидаги театр. У 1934-йилда очиқ танлов...
Ўзбекистон Бадиий академияси Марказий кўргазма зали
Тошкент марказини безаб турган энг чиройли бинолардан бири — Ўзбекистон рассомлари уюшмаси Кўргазма...

Государственная консерватория Узбекистана
В конце 1990-х для консерватории, ранее находившейся на проспекте Мустакиллик (Пушкина), было принято решение построить новое здание. Проект подготовила команда института «Ташгипрогор».
Строительство на улице Батыра Закирова завершилось в 2002 году. Консерватория получила 305 учебных аудиторий и кабинетов, четыре концертных зала (Большой, Малый, Органный и Камерный), четыре учебные студии звукозаписи и музей национальных инструментов.
Фасад украшает полукруглый навес на колоннах; по бокам здания — большие открытые балконы, на которых часто проходят репетиции.
Вход в концертный зал расположен с тыльной стороны и выполнен в виде цилиндрического объема с навесом на колоннах.
В оформлении здания прослеживаются национальные мотивы, благодаря чему оно выглядит легким и праздничным.
Баланд мечеть на Чакаре
Мечеть «Баланд» была возведена в 1857 году. «Баланд» означает высокий, такое название мечеть получ...
Музей истории
Государственный Музей истории Узбекистана находится в одном из красивейших зданий Ташкента, бывшем ...
Дворец культуры МВД
Дворец культуры швейников от фабрики «Красная Заря» построен в 1936 году по проекту архитектора В. ...
Дворец культуры железнодорожников
Построен в 1938 году по проекту советского архитектора А. И. Павлова в стиле конструктивизма и соци...